Traperzy.com.pl Spływy Kajakowe

Podstawy bezpieczeństwa

Aby kajak był sterowny i mniej wywrotny musimy pamiętać aby właściwie dobrać zespoły. Osoba cięższa zawze siada z tyłu i to ona steruje kajakiem. Staramy się nie obsadzać kajaka dwiema osobami które mają mniejszą kondycję fizyczną. Po dobraniu obsad pakujemy kajak, zwracając uwagę na rozkład wagi bagaży. Wypływamy! ale jak? Nie będziemy pływać na jeźiorze więc wskazane jest zachowanie pewnego porządku płynięcia. Pierwszy kajak jest obsadzony przez ratownika-instruktora, to on będzie jako pierwszy pokonywał przeszkody, zarządzał dobijanie do brzegu i informował o ewentualnych zagrożeniach i sposobie ich pokonywania. Zawsze słuchaj komend instruktora i przekazuj je dalej, pamiętaj, że płynąc jako druga załoga widzisz i słyszysz przewodnika reszta już nie do kończ, pomóż i podaj dalej! Zabrania się wyprzedzania przewodnika, pamiętajmy też o odpowiednich odstępach między kajakami. Na końcu płynie instruktor zamykający mający na swym wyposażeniu rzutkę, bojkę i apteczkę, często również wózek kajakowy. Dba on o to aby nikt nie zostawał w tyle i aby tempo płynięcia nie było zbyt szybkie.

Płynąc zauważymy, że woda nie jest idealnym lustrem wody. Często marszczy się burzy i wpada w mniejsze lub większe wiry. Obserwujmy ją i starajmy się omijać wszelkie niepokojące zmiany na wodzie. Po drodze znajdziemy również szereg przeszkód naturalnych i sztucznych. Naturalne to wystające pnie, zwalone drzewa, głazy. Sztuczne: progi, jazy, budowle melioracyjne, ostki, pale. Zazwyczaj umiejętnie je pokonując nie są niebezpieczne ale pamiętajmy, że rzeka to żywy organizm, który podlega nieustannym zmianom dlatego zawsze obserwujmy załogę przed nami i przewodnika. Poza niektórymi przypodkami do przeszkody zbliżamy się wolno i oceńmy sytuację. Zawsze pocylajmy się do przodu pokonując np niskie mostki czy kładki. Przy przewężeniach wiosła składajmy wzdłuż kajaka. Starajmy nie podchodzić do przeskody bokiem, intnieje wtedy większe ryzyko wywrotki. Czasmi gdy sytuacja tego wymaga będziemy musieli wysiąść z kajaka i pobrodzić dlatego nie zapominajmy o obuwiu ochronnym.

Prawie na każdej imprezie zdarza się wywrotka. Po pierwsze nie panikujmy, rzeka zazwyczaj jest płytka a my mamy na sobie kapok. Kiedy już zorientujemy się w sytuacji nie odwracajmy od razu kajaka tylko pobrowadzmy go do brzegu i dopiero zabierzmy się za odwracanie. Jeżeli na środku rzeki nabierzemy wody do kajaka i go utopimy będzie go bardzo ciężko wyciągnąć.
szkolenie przed spływem weekendowym


start splywu z bulwarów nad Wartą

Organizacja spływów kajakowych na Jurze Wieluńskiej

splyw_Warta

Dekalog kajakarza

1. Zawsze wysiadaj i wsiadaj do kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
2. Podchodż do brzegu pod prąd.
3. Nie odwracaj kajaka po wywrotce, podciągnij go do brzegu.
4. W razie wypadku. Najpierw CZŁOWIEK potem sprzęt!
5. Bagaże w kajaku zabezpiecz przed wodą, sprzęt przywiąż do kajaka.
6. Zwracaj uwagę na powierzchnię wody przed kajakiem, fale, wiry to z reguły miejsca które należy omijać.
7. Zawsze zwracaj uwagę na zmiany pogody.
8. Nie pływaj kajakiem po spożyciu alkoholu.
9. Nie śmieć. Biwak pozostaw zawsze w lepszym stanie niż go zastałeś.
10. Nie szarżuj, to woda!

Zorganizuj swój spływ z Częstochowy

POWRÓT